Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Boże Narodzenie - geneza i zwyczaje

Dziś pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Większość z nas spędza go w gronie najbliższych. Przy suto zastawionych świątecznych stołach spotykamy się z rodziną i znajomymi. Ładna pogoda zachęca do spacerów na świeżym powietrzu.

Boże Narodzenie Chrześcijańskie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa z Nazaretu obchodzone 25 grudnia. 

Historia i Geneza
Pierwsze informacja o święcie Bożego Narodzenia obchodzonego 25 grudnia pochodzi z roku 356 n.e. Wcześniej prawdopodobnie dzień narodzin Jezusa obchodzono 6 stycznia. 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę do pogańskiego święta słońca. Podobnie jak dzień, nieznany jest dokładny rok narodzin Jezusa, wiadomo już prawie na pewno, że rok 0 (zero) nie jest rokiem narodzin Chrystusa. Wiadomo, że wzmiankowany w Nowym Testamencie, król Herod zmarł w 4 roku p.n.e. toteż niektórzy badacze skłaniają się do przyjęcia tego roku jako roku narodzin Jezusa, inni natomiast podejrzewają, że 'gwiazda betlejemska' towarzysząca narodzinom była kometą Haleya widoczną w 12 roku p.n.e lub kometą opisaną także przez chińskich kronikarzy w 5 roku p.n.e.
W średniowieczu święto Bożego Narodzenia było świętem wesołym i obchodzonym niezwykle hucznie, dopiero w XVII wieku zaczęła się kształtować tradycja jaką znamy do dziś, a więc święta radosnego ale też pełnego zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem.

Tradycje i zwyczaje
Do głównych tradycji Bożego Narodzenia ,zwanego także od 'Gwiazdy Betlejemskiej' Gwiazdką, należy biesiadowanie i spotykanie się z rodziną i krewnymi, obdarowywanie się prezentami, choinka, śpiewanie kolęd, opłatek, życzenia, kolędnicy, szopka. W niektórych kościołach (także polskim) większą wagę przywiązuje się do dnia poprzedniego - Wigilii Świąt Bożego Narodzenia.

Kolędy Bożonarodzeniowe
Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, kiedy to na początku roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni na swoją cześć (calendae - początek miesiąca). Z biegiem czasu pieśni te przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Do najbardziej znanych kolęd należą : Bóg się rodzi, Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki. Jeszcze do dziś w niektórych regionach Polski w Boże Narodzenie chodzą po domach kolędnicy - przebierańcy śpiewający kolędy - jest wśród nich, w zależności od regionu: Anioł, Diabeł, Turoń, Trzej Królowie, Żyd, Cyganka, Baba, Muzykanci.

 

 

Źródło: friko.net

Skomentuj [ 2 ]
09:20, 25.12.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

anzelm @ 09:52, 25.12.2015r. IP: *.*.41.144

Genezę Bożego Narodzenia wyrzyscy chyba znają i wiedza, że Święta te obchodzimy 25 grudnia dla uczczenia narodzin Jezusa, który w rzeczywistości urodził się wiosną, 20 kwietnia albo 20 maja.

M P @ 13:26, 25.12.2015r. IP: *.*.248.21

SPOKOJNYCH RADOSNYCH SWIAT BOZEGO NARODZENIA ZYCZE WSZYSTKIM.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET