Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Gdzie znajduje się grób byłych właścicieli Łasku?

Gdzie znajduje się grób byłych właścicieli Łasku i kapłanów spoczywających wcześniej w podziemiach kolegiaty, kto spoczywa w zbiorowej mogile na cmentarzu? – pytało wielu mieszkańców Łasku podczas kwesty w dniu 1 listopada. 

Choć Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej – inicjator zbiórki pieniędzy na ratowanie i oznakowanie wspomnianej mogiły wystawiło w jej pobliżu stosowne tabliczki, i tak nie wszyscy mogli trafić do zaniedbanego grobu. Dlatego przypominamy teraz historię tej zapomnianej mogiły.

W zbudowanej w XVI wieku łaskiej świątyni tradycyjnie grzebano najznaczniejszych mieszkańców, w tym właścicieli miasta, dobrodziejów świątyni i kapłanów. W podobny sposób postępowano w wielu miastach Polski, a także w innych krajach. Ponadto wokół łaskiej kolegiaty znajdował się cmentarz, na którym chowano mieszkańców grodu nad Grabią. Tak było do początku XIX wieku, gdy zaczęły obowiązywać nowe przepisy zakazujące pochówków w świątyniach, a przykościelne nekropolie okazywały się za ciasne. W 1810 roku poświęcono niewielki cmentarz na pagórku przy drodze do Dobronia. Główne wejście znajdowało się wówczas od strony wschodniej, a nie tak, jak to jest obecnie. Nekropolia ta, oczywiście kilkakrotnie powiększana, funkcjonuje do dziś.

Trumny pozostawiono w podziemiach kolegiaty. Ks. Grzegorz Augustynik w książce „Pamiątka od Matki Boskiej Łaskami słynącej” (1919) cytuje inwentarz z 1811 roku, z którego wynika, że wówczas można było zwiedzać 4 pomieszczenia: jedno pod kaplicą Matki Boskiej, drugie pod prezbiterium z wejściem z kościoła, a dwa – po bokach świątyni, do których można było dostać się od strony cmentarza.

Z późniejszego opisu wynika, że w podziemiach spoczywali właściciele Łasku, m.in. Piotr Czołchański (zm. 1833), Stanisław Wierzbowski – infułat (zm. 1728), Jan Prosper Załuski herbu Junosza, dziedzic Łasku, kawaler Orła Białego (tragicznie zmarły w 1745 r.), infułaci - Andrzej Karśnicki (zm. 1727), Marcin Załuski, biskup droceński, Andrzej Mulzow (zm. 1 maja 1855 r.), a także Wiktoria Czołchańska, żona Piotra (zm. 1833), Wiktoria Załuska, żona Jana Prospera, dobrodziejka łaskiej świątyni i Urszula z Tarnowskich Wierzbowska, żona starosty Stanisława Wierzbowskiego.

„W 1942 roku Niemcy polecili usunąć z podziemi kolegiaty wszystkie trumny, by w dawnych kryptach urządzić magazyn i schron. Trumny umieszczono w kaplicy cmentarnej; po zakończeniu wojny proboszcz zadecydował, by trumny pogrzebać w mogile na końcu cmentarza. Prawdopodobnie kilkuletnie przetrzymywanie szczątków w innych warunkach niż w podziemiach kolegiaty spowodowało przyspieszone zniszczenie zmumifikowanych zwłok. W latach osiemdziesiątych XX wieku mogiła ta została uporządkowana. Znajduje się w pobliżu głównej alejki, po lewej stronie, przy przedostatniej bocznej alejce” - pisał w 2008 r. R. Poradowski w książeczce „Łaskie nekropolie”. (ER)

 

 

 

 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 0 ]
20:39, 21.12.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET