Niedziela, 24 listopada 2024 r., imieniny Emmy, Flory, Jana

Pogotowie Reporterskie

Podziękowania dla sołtysów

Ostatnie spotkanie z sołtysami gminy Łask (5 bm.) miało charakter uroczysty, ponieważ jednym z punktów programu było podziękowanie byłym sołtysom za pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Odmienny charakter wynikał również z tego, że dzięki uprzejmości Marka Kowalskiego, prezesa Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Szadku, uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzania obiektów produkcyjno-przemysłowych.

Jednym z dwóch prężnie działających i rozwijających się filarów GS w Szadku jest masarnia. Prezes Kowalski podkreślał, że połączenie tradycyjnych receptur i nowoczesnej technologii przyczynia się do ciągłego rozwoju i ulepszania produktów tak, aby odpowiadały one potrzebom klientów. Ponadto poinformował, że dofinansowanie z UE umożliwiło wykonanie nowej elewacji budynku i unowocześnienie wnętrza, w tym wprowadzenie nowoczesnych maszyn i urządzeń, zapewniających wykonanie produkcji zgodnie z przyznanym certyfikatem HACCP (System Zapewnienia Bezpieczeństwa Zdrowotnego Żywności). Masarnia GS produkuje około 50 gatunków wyrobów wędliniarskich i podrobowych, o swoistym smaku, dzięki wykluczeniu chemicznych ulepszaczy i zastosowaniu naturalnych przypraw oraz nadawaniu wędzonkom aromatów zachęcających do konsumpcji, utrwalonych dymem tlącego się na rusztach drzewa jałowcowego, dębowego i olchowego.

Drugą perełką szadkowskiej spółdzielni jest piekarnia. Obiekt ten został wzniesiony w latach 60. XX wieku, obecnie jest modernizowany i rozbudowywany. Szadkowskie wypieki są wytwarzane wg regionalnych receptur, ciasto przygotowywane jest na zakwasie, formowane następnie na deskach i w koszyczkach, a proces technologiczny dopełniają piekarskie piece opalane drewnem i węglem. Ponadto zwiedziliśmy mieszalnie pasz wchodzącą w skład spółdzielni.

Po dokonaniu przez prezesa prezentacji swoich obiektów oraz degustacji produktów odbyła się dalsza część narady prowadzona przez burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka i skarbnika gminy Łask Annę Głowińską, z udziałem naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi Wioletty Rabendy, naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Zarządu Dróg Krzysztofa Nowakowskiego, naczelnika Wydział Oświaty Kultury Promocji i Spraw Społecznych Jadwigi Kurkowskiej, naczelnika Wydziału Finansowego Lili Szewczyk oraz przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Łasku Zbigniewa Sowały. Podziękowano za współpracę następującym sołtysom: Iwonie Ratajczyk z sołectwa Aleksandrówek - za 8 lat, Ewie Komincz z sołectwa Anielin - za 8 lat, Zygmuntowi Gromadzie z sołectwa Bałucz - za 9 lat, Irenie Osińskiej z sołectwa Gorczyn - za 4 lata, Michałowi Wałęsce z sołectwa Łopatki - za 20 lat, Andrzejowi Szczepaniakowi z sołectwa Ostrów - za 20 lat, Ireneuszowi Łaguniakowi z sołectwa Stryje Paskowe - za 23 lata, Hilaremu Gamoniowi z sołectwa Wrzeszczewice Nowe - za 12 lat, Stanisławowi Smolarkowi z sołectwa Wydrzyn - za 19 lat i Aleksandrze Dębkowskiej z sołectwa Zielęcice - za 8 lat współdziałania.

Kolejnym punktem narady było omówienie przez A. Głowińską założeń do projektu budżetu gminy na 2016 rok.

 

 

Wioletta Rabenda

naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi/Panorama Łaska/

Skomentuj [ 0 ]
10:02, 29.11.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET