Sobota, 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa, Orestesa

Pogotowie Reporterskie

Uroczystość Bożego Ciała

Dzisiaj obchodzimy święto Bożego Ciała. Jest to dzień wolny od pracy i szkoły. A czy w ogóle wiemy co to jest za święto i skąd się wzięło? Przybliżymy Wam trochę bliżej jego historię. 

Boże Ciało potocznie zwana także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny.

 

W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

 

W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon.

Pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. 

 

Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.

 

W Polsce

 

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

 

W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.

 

Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

Inne kościoły

Święto Bożego Ciała obchodzą również niektóre kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP; oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np.Kościół Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej

Skomentuj [ 5 ]
09:12, 04.06.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

pacyfa @ 10:24, 26.05.2016r. IP: *.*.30.41

To zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów. Średniowiecze i ciemnogród... Na szczęście z każdym pokoleniem mądrzejemy i przestajemy wierzyć w gusła.

Jan @ 11:16, 26.05.2016r. IP: *.*.5.205

"pacyfa", czy zbyt optymistycznie nie patrzysz w przyszłość? Zapewne obracasz się w innym środowisku i chyba nielicznym, bo większość niestety nie widzi żadnego niebezpieczeństwa, a najchętniej widziałaby nawet państwowo-prawny nakaz uczestniczenia w takich sztucznie wymyślonych uroczystościach religijnych, wprowadzonych w Polsce w okresie największego terroru Kościoła, gdy po 3 wiekach od chrztu Mieszka I wreszcie udało się "zaszczepić" w ludzie polskim jedynie słuszną wiarę.

pacyfa @ 11:46, 26.05.2016r. IP: *.*.77.201

"Jan", obracam się w różnych środowiskach i jednak widzę światełko postępu w tunelu ciemnoty. Rozmawiam z wieloma ludźmi, także wierzącymi i ich też razi pazerność kleru, nie tylko finansowa, ale także na władze. Obecny rząd robi wszystko, żeby jeszcze bardzie obrzydzić ludziom KK, dofinansowując jakieś przyczółki ciemnogrodu typu Świątynia Opatrzności, kościół i fundację Rydzyka itp. Trzymam za nich kciuki, niech rozwalą od środka ten bastion próżności.

Sławek @ 10:41, 27.05.2016r. IP: *.*.92.5

pacyfa lepszy islam no nie...??? Niedługo przyjdą i po ciebie, no może nie po ciebie ale po twoje wnuki na bank ;)

stefan @ 11:11, 27.05.2016r. IP: *.*.5.0

Sławek, a mógłbyś nam wyjaśnić po co im jego wnuki no i po co maja przychodzić po niego?

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET