Sobota, 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa, Orestesa

Pogotowie Reporterskie

IV Rajd Rowerowy po Gminie Sędziejowice pod hasłem:„Jadą, jadą leśni”… -Odjazdowy Bibliotekarz

 

Już po raz czwarty miłośnicy tradycji, kultury, historii, przyrody na rowerach przemierzali urokliwe zakątki gminy Sedziejowice, poznając jej tajemnice. Tym razem trasa rajdu „Odjazdowy Bibliotekarz” wiodła z Sędziejowic przez Luciejów, Żagliny, Kozuby, Brody, Brzeski aż do Grabi. Tegoroczna wycieczka rowerowa zorganizowana została pod hasłem „Jadą, jadą leśni”… Rowerów dosiadło 100 cyklistów, trasę zabezpieczali druhowie z OSP Sędziejowice oraz Brzeski, a na końcowym  etapie także funkcjonariusze policji. Prelekcje i poczęstunek podczas drogi przygotowali leśnicy Nadleśnictwa Kolumna, myśliwi z Koła Łowieckiego „Leśnik” Sędziejowice oraz „Borsuk” Pruszków, druhowie OSP Żagliny oraz rada sołecka tej wsi, Kozub, reprezentant Strażackiej Orkiestry Dętej „Druh” oraz panie z kół gospodyń. Na mecie czekali strażacy OSP Grabia z małżonkami, którzy zgotowali niezapomniane przyjęcie zmęczonym uczestnikom rajdu. 

Gościem specjalnym rajdu był Wojtek Ziemnicki, podróżnik, który objechał swoim rowerem całą Islandię. Udział także wzięli: wójt Jerzy Kotarski, sekretarz Mirosław Potasiak, przewodniczący rady – Dariusz Cieślak w towarzystwie radnych, sołtysów, prezes Koła Łowieckiego „Leśnik” - Daniel Tarka z małżonką, prezes Koła Łowieckiego „Rolnik” w Pruszkowie – Lech Pietrzak, dyrektor ZSR – Paweł Kałuda, ksiądz Mariusz Kiełbasa z Buczku, ksiądz Emanuel Stańczyk z Marzenina, nauczyciele i uczniowie ZSO w Sędziejowicach, harcerze z 13 DH „Szczęśliwi Pechowcy”, bibliotekarze oraz nasi przyjaciele, sympatycy i miłośnicy książek. Z miejsca startu wyjechało 100 rowerzystów, podzielonych na 15-osobowe grupy. Udali się oni na leśny parking, gdzie miał miejsce pierwszy tego dnia konkurs „Najsprawniejszy Rower 2015”. Surowa komisja, złożona z 4 osób dokonała przeglądu sprzętu rowerowego i wybrała 3 rowery, nagrodzone medalami.

 

Kolejnym przystankiem była wyspa Ciekoniec w Luciejowie, gdzie oczekiwali nas: zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolumna – Michał Falkowski w towarzystwie myśliwych z Koła „Leśnik”. Byli to: Prezes – Daniel Tarka z małżonką, łowczy Koła – Grzegorz Skrzypczyński z małżonką, Krzysztof Jaszczak – sygnalista, Szczepan Pawlicki z gitarą, Henryk Osiński. Powitał nas myśliwski sygnał, który po chwili wezwał wszystkich na zbiórkę. Myśliwi ufundowali kiełbaski na ognisko, przygotowali konkursy strzeleckie, wiedzy myśliwskiej, o psach myśliwskich, których także nie brakło oraz konkurs piosenki przy ognisku, przy którym myśliwy Szczepan czarował wszystkich swoim śpiewem.Wiele było tego dnia radości i śmiechu, wiele piosenek przy gitarze rozlegało się po lesie. Po sesji fotograficznej w plenerze leśną drogą, wśród śpiewu ptaków, udano się do Żaglin.Tam oczekiwali druhowie z OSP Żagliny oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały poczęstunek. Zastępca kapelmistrza Strażackiej Orkiestry Dętej „Druh” Zdzisław Karpiński przygotował konkurs „Jaka to melodia”. Sam wygrywał nutki na swojej trąbce, a następnie, na pożegnanie, wykonał pieśń maryjną ku chwale Matki Bożej. Tuż po pożegnaniu udano się wprost do żaglińskiej kapliczki z 1907 r., której  historię przedstawił pan Tadeusz Streflik. W Kozubach powitała wszystkich rada sołecka z Emilią Mikołajczyk (sołtysem) na czele. Przedstawiła historię budowy świetlicy w Kozubach oraz w imieniu mieszkańców Kozub zaprosiła na słodki poczęstunek. Po skosztowaniu pyszności rowerzyści wyruszyli w dalszą drogę, ponieważ nad Grabią przy młynie „Krzywda” oczekiwali już: strażnik Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki - Jacek Frąckiewicz oraz Czytelnik Roku 2014 – Stanisław Witkowski. Obaj zaproszeni goście przygotowali wykłady. Pierwszy dotyczył roli parków krajobrazowych, rzek, ochrony przyrody, natomiast drugi przybliżał historię młyna zwanego „Krzywdą”, a nawet wyjaśnienie nazwy. Przy lesie posadzonym z inicjatywy leśników w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oczekiwał już leśniczy Sławomir Stolarz. Przedstawił historię młodego lasu oraz przybliżył zgromadzonym informacje na temat Święta Polskiej Niezapominajki. Następnie głos zabrał wójt gminy, wspominając wybitnych gości, którzy brali udział w sadzeniu drzew. Wystąpienie wójta ubarwili harcerze, którzy dali koncert piosenki, przy akompaniamencie gitary Adama Papugi. Rajdowi księża pomodlili się w intencji szczęśliwego powrotu do domu, a wtedy wszyscy ruszyli do Grabi. Po krótkiej modlitwie w kaplicy, powitaniu z druhami OSP Grabia oraz funkcjonariuszami policji rajdowicze udali się na poczęstunek do sali OSP w Grabi. Tam odbyły się ostanie konkursy, w tym literackie, pamiątkowe zdjęcia, podziękowania funkcjonariuszom służb mundurowych, wspierających organizacje rajdu oraz poczęstunek, który zachwycił wszystkich!

 

Niektórzy uczestnicy już zapisali się na następny, piąty z kolei Rajd Rowerowy po Gminie Sędziejowice, który odbędzie się tradycyjnie w maju 2016 r. 

Skomentuj [ 0 ]
19:11, 27.05.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET