Sobota, 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa, Orestesa

Pogotowie Reporterskie

Światowy Dzień bez Tytoniu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łasku informuje, tematem tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego 31 maja 2015r., jest „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi (Stop illicit trade of tobacco products)”.

Głównymi celami Światowego Dnia bez Tytoniu w roku bieżącym są:

  1. podniesienie świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu nielegalnego obrotu tytoniem na zdrowie publiczne, ze względu na zwiększającą się dostępność i niskie ceny produktów z przemyty, zagrożona jest szczególnie młodzież oraz grupy ludzi o niskich dochodach,
  2. pokazanie jak polityki zdrowotne dotyczące profilaktyki palenia tytoniu, takie jak wzrost podatków i cen, zastosowanie ostrzeżeń obrazkowych i innych środków, są determinowane przez nielegalny handel wyrobami tytoniowymi,
  3. podkreślenie jakim źródłem wzbogacania się grup przestępczych jest nielegalny handel tytoniem,
  4. promowanie ratyfikacji, przystąpienia i korzystania z Protokołu dotyczącego nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi przez wszystkich członków WHO FCTC, a także jego wcześniejsze wprowadzenie poprzez aktywne zaangażowanie wszystkich stron.

Szacuje się, ze nielegalny rynek wyrobami tytoniowymi stanowi w Europie 6-10%. Biorąc pod uwagę dostępność ekonomiczną wyrobów tytoniowych, ograniczenie dostępności tanich papierosów pochodzących z nielegalnych źródeł, ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. Wyeliminowanie i ograniczenie nielegalnego handlu będzie powodowało zmniejszenie liczby osób palących papierosy, a  co za tym idzie zmniejszy się liczbę zachorowań na choroby odtytoniowe oraz ograniczy liczbę zgonów.                    

Również w Polsce istnieje problem handlu papierosami z nielegalnych źródeł. Z badań GATS (2009-2010) wynika, że w sumie 8,5% osób palących codziennie, pali papierosy pochodzące z nielegalnego źródła. Zgodnie z przewidywaniami szacunki różnią się w zależności od zamieszkiwanego regionu kraju, przy czym najwyższe odsetki zanotowano w regionie wschodnim (15,5%) i północnym (13,0%). Są to tereny Polski położone wzdłuż granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją, gdzie ceny papierosów są znacznie niższe niż w Polsce. Warto zwrócić uwagę również na to, ż częściej papierosy z przemytu palą osoby z podstawowym wykształceniem (17,2%), a z wyższym zdecydowanie rzadziej (2,2%).

Skomentuj [ 0 ]
18:12, 21.05.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET