Sobota, 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa, Orestesa

Pogotowie Reporterskie

Zmiany w Urzędzie Stanu Cywilnego

Z początkiem marca br. weszły w życie trzy nowe ustawy: Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawa o dowodach osobistych oraz ustawa o ewidencji ludności. Zmiany, jakie wymienione ustawy niosą ze sobą, w swoim założeniu mają ułatwić interesantom załatwienie sprawy w urzędzie oraz usprawnić pracę urzędnikom.

 

Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego wprowadziła elektroniczny sposób prowadzenia rejestracji stanu cywilnego w Polsce, który zastępuje dotychczasowe prowadzenie papierowych ksiąg stanu cywilnego.

Od 1 marca 2015 roku Rejestr Stanu Cywilnego jest sukcesywnie napełniany aktami stanu cywilnego w wyniku: - bieżącej rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów, - przenoszenia aktów stanu cywilnego sporządzonych dotychczas w księgach stanu cywilnego w przypadku wydawania odpisów aktów stanu cywilnego, dokonywania zmian w aktach lub dokonywania czynności, dla których niezbędny jest wgląd do aktu. Obowiązują również nowe wzory odpisów zupełnych i skróconych aktów stanu cywilnego (w tym także w postaci dokumentu elektronicznego) i zaświadczeń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, które nastąpiły po dniu 1 marca 2015 r.

 

Rejestracja noworodka

Zameldowanie dziecka następuje podczas zgłoszenia urodzenia w USC, właściwym ze względu na miejsce urodzenia. Jednocześnie rodzic otrzymuje wygenerowane z nowego systemu powiadomienie o nadaniu nr PESEL dziecku. A zatem nie będzie konieczności, tak jak dotychczas, zgłoszenia się do ewidencji ludności po odbiór nr PESEL.

Bardzo ważną zmianą jest wydłużenie terminu zgłoszenia urodzenia dziecka z 14 dni do 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Należy przy tym pamiętać, że niezgłoszenie urodzenia dziecka w ustawowym terminie będzie skutkować sporządzeniem aktu urodzenia z urzędu. Aby uniknąć problemów, jakie mogą wyniknąć z tego faktu, bardzo ważne jest dotrzymanie tego terminu przez rodziców dziecka.

 

Odpisy Aktów Stanu Cywilnego

Nowa ustawa przewiduje odmiejscowienie wydawania odpisów z aktów stanu cywilnego. Znaczy to, że odpisy aktów stanu cywilnego można pobrać w każdym urzędzie stanu cywilnego na terenie Polski, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło zdarzenie urodzenia, małżeństwa lub zgonu. Należy jednak mieć na uwadze, że od dnia 1 marca br. rejestr BUSC (Baza Usług Stanu Cywilnego) jest sukcesywnie napełniany, a więc dopóki akt stanu cywilnego nie zostanie wprowadzony do centralnego systemu, otrzymanie odpisu aktu sporządzonego w innym USC niż został złożony wniosek nastąpi w ciągu 10 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

 

Zawarcie związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego

Ustawodawca rozszerzył możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotyczy to nie tylko osób w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, ale także narzeczonych, którzy wskażą miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości. Wiązać się to będzie jednak z poniesieniem dodatkowych kosztów z tego tytułu. Opłata za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego wyniesie 1 000 zł.

 

Dowody osobiste

- zmianie uległ wzór dowodu osobistego, w którym nie ma już adresu zameldowania, podpisu posiadacza ani jego rysopisu

- obecnie posiadane dowody osobiste zachowają ważność zgodnie z terminem ważności, na jaki zostały wydane, a zatem nie ma ustawowego obowiązku wymiany dowodu na nowy wzór

- zmiana adresu zameldowania nie powoduje wymogu wymiany dowodu osobistego, natomiast po zmianie danych zawartych w dowodzie wydanym na podstawie nowych przepisów, dowód osobisty będzie ważny przez okres 4 miesięcy

- ulega zmianie fotografia dołączana do wniosku o wydanie dowodu osobistego; dotychczas wymagany był lewy półprofil, natomiast nowe wymogi co do fotografii zostały ujednolicone z przepisami ustawy o paszportach

- złożenia wniosku o dowód osobisty można dokonać w dowolnym urzędzie gminy w Polsce

- umożliwiono złożenie wniosku o dowód osobisty drogą elektroniczną, jednak w urzędzie nadal będzie konieczna osobista wizyta w celu jego odebrania

- w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, wniosek składa jeden rodzic lub opiekun prawny. Do tej pory, przy złożeniu wniosku o dowód dla dziecka do 13 roku życia, wymagana była obecność obojga rodziców

- umożliwiono dokonanie zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego drogą elektroniczną

- obowiązek dostarczania przez wnioskodawcę dodatkowych dokumentów w formie aktów stanu cywilnego został ograniczony wyłącznie do przypadku niezgodności danych wskazanych we wniosku z informacjami istniejącymi w posiadanych przez organ rejestrach.

 

Ewidencja ludności

Nowa ustawa o ewidencji ludności wprowadziła możliwość dokonania wymeldowania lub zgłoszenia wyjazdu za granicę drogą elektroniczną oraz możliwość uzyskania numeru PESEL przez cudzoziemca bezpośrednio po dokonaniu zameldowania.

informujemy Państwa, że obowiązek meldunkowy nadal istnieje.

Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość w tym trudnym, pierwszym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań. Deklarujemy, że pracownicy urzędu dołożą wszelkich starań, aby jak najlepiej realizować nowe zadania leżące po stronie Urzędu Miejskiego.

Lilia Ślusarczyk-Grącka kierownik USC w Łasku

 

Źródło: UMiG Łask

Skomentuj [ 0 ]
11:03, 27.03.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET