Policja radzi- pamiętajmy o odblaskach!
Rozpoczęły się wyczekiwane ferie zimowe w województwie łódzkim. Policjanci, w szczególności dzielnicowi, specjaliści do spraw nieletnich i patologii, funkcjonariusze prewencji kryminalnej i ruchu drogowego, w tym czasie podejmować będą działania mające na celu zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszym i ich opiekunom.
Mundurowi w tym zakresie współpracują z przedstawicielami kuratoriów, dyrektorami szkół, przedstawicielami lokalnych samorządów, administracji osiedlowej, Strażą Pożarną. Policjanci w trosce o wszystkich korzystających z zimowego wypoczynku prowadzić będą akcję ,,Bezpieczne ferie”. Działania te ukierunkowane są głównie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, natomiast towarzysząca zimowej przerwie w nauce akcja NIELAT koncentruje się na działaniach prewencyjnych.
Policjanci podczas codziennej służby z całą pewnością będą zwracać uwagę na dzikie lodowiska, mundurowi w wielu miejscach spotkają się z młodzieżą i dziećmi organizując zajęcia z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze, szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca sprzedaży alkoholu oraz papierosów pod kątem dostępu do tych używek przez nieletnich.
Aby zapewnić bezpieczny dojazd do miejsc wypoczynku i powrót do domów, policjanci będą kontrolować stan techniczny pojazdu, jak i w uzasadnionych przypadkach dokonają sprawdzenia stanu trzeźwości kierujących.
Patrole policyjne Wydziału Ruchu Drogowego z Łasku, w miarę możliwości, będą dokonywać kontroli autobusów na parkingu przed Komendą Powiatową Policji w Łasku na ul. 9 Maja 32/36 po uprzednim otrzymaniu zgłoszenia telefonicznego na nr telefonu 43 675-69-57 w godz. 7.30 – 15.30.
Dodatkowo w ramach ,,Bezpiecznych ferii” na wszystkich drogach województwa łódzkiego można spodziewać się zdecydowanie większej ilości policyjnych patroli. Funkcjonariusze poruszający się także nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami namierzać będą i bezwzględnie karać piratów drogowych.
W czasie ferii prowadzona będzie także akcja ,,NIELAT”, której głównym celem jest zapobieganie i zwalczanie demoralizacji oraz przestępczości wśród nieletnich. Z obserwacji i doświadczeń funkcjonariuszy pracujących z nieletnimi wynika, iż nadmiar czasu wolnego, z jednoczesnym brakiem pomysłu na jego zagospodarowanie, sprzyja zachowaniom patologicznym. Młodzi ludzie pod wpływem grupy i dla jej poklasku popełniają czyny zabronione, spożywają alkohol i dopuszczają się zachowań agresywnych, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie muszą za to ponieść. Aby zapobiec takim zjawiskom policjanci w ramach akcji, szczególnym nadzorem obejmą miejsca, gdzie gromadzi się młodzież i gdzie może dochodzić do przejawów demoralizacji czy przestępstw popełnianych przez nieletnich bądź na ich szkodę. Funkcjonariusze będą także kontrolować miejsca sprzedaży alkoholu pod kątem podawania lub spożywania go przez osoby niepełnoletnie.
- Bezpieczna podróż
Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej podejrzanej sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.
- Zabezpiecz mieszkanie
- Ferie w miejscu zamieszkania
Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu . Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby . Należy „ uczulić „ dziecko ,że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie .
Wytłumaczmy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – bunkry , pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa może zakończyć się utratą zdrowia czy życia .
Rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba . Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.
- Bezpieczna zabawa na lodzie
• Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
• Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić osoby dorosłe - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
• Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli
• Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
• Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.
• Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
• Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
• W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
• Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
• Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
• Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
• Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
• W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.
- Skomentuj [ 0 ]
- 16:46, 04.02.2015 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Sonda
Reklama
Popularne artykuły
- Łask. W naszej gminie
- Łask. Odeszli do wieczności
- Ukradł portfel i płacił za zakupy skradzioną kartą
- Widawa. Piknik sołecki w Brzykowie
- Nie ustąpiła pierwszeństwa motocyklistce
- Nasze sprawy - rozmowa z prezesami Łaskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (video)
- Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łasku
- Ukradł przyczepkę samochodową. Zatrzymali go łascy kryminalni
- Cztery wypadki podczas jednego weekendu. Apelujemy o ostrożność i rozwagę
- Eliminacje Powiatowe Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa za nami
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam w dobrej cenie
- Porządki
- Mieszkanie do wynajęcia
- Sprzedam ogródek działkowy
- Szukam fachowca od motocykli
- Potrzebne szwaczki
- Sprzedam części do fiata 126p
- Łubianki na owoce
- Dywan
- Alufelgi z ładnymi oponami. Okazja.
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- How to write a marketing coursework writing?
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Super
- Czas na wspominki czy wypominki?
- Panie Konradzie. Czy nie widzi Pan tej pogardy dla radnych, dla kobiet, dla mieszkańców? Najgorsz
- Ja nie widzę podziałów w Łasku, prócz tych w powiecie. Teraz będzie zwalniany kierownik i prac
- Ależ były. Przestrzeń przyjazna mieszkańcom- rynek w centrum, zieleń , porządek. Park. Wsparci
- Ale właściwie, to jakie były te hasła wyborcze? Przepraszam ale nie pamiętam? Była ścieżka r
- Święto Zmarłych czas na wspominki Alfons? Proszę się nie zamartwiać o sny byłego burmistrza,
- No dobrze więc kolejny raz wyjaśniam, że sprawa oddalenia się chłopczyka dla mnie była bulwers
- Pytanie powinno brzmieć "Halloween czy Dziady?". Święto Zmarłych to inny dzień...
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1
-
65 - lecie szkoły w Ostrowie