Piątek, 18 października 2024 r., imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła

Pogotowie Reporterskie

Tajemnice Kolumny 4

Budowa kościelnej wieżyczki na świątyni w Kolumnie
Budowa kościelnej wieżyczki na świątyni w Kolumnie
(fot. zdjęcie ze zbiorów rodziny ks. J. Zimonia)

Równie interesujące jest życie powojennej Kolumny. Pozbyła się ona ambitnych planów związanych z budową kurortu, bo siermiężna rzeczywistość pierwszych dziesięcioleci kazała myśleć przede wszystkim o dachu nad głową i przetrwaniu, a nie kontynuacji ambitnych ale nierealnych, jak się okazało, zamierzeń Szweycera.

Dawne pensjonaty zamieniły się w domy mieszkalne, w Kolumnie zamieszkało sporo ludzi, którzy szukali tu zarówno zdrowego powietrza jak i specyficznego azylu. Jednym z tych, którzy przyjechali do Kolumny z konkretnym zadaniem, ale i dla podreperowania zdrowia nadwątlonego w obozie koncentracyjnym, był ksiądz Józef Zimoń. Warto przypomnieć jego sylwetkę, wszak nie wszyscy mieszkańcy Kolumny znali jego biografię.

 

 

Urodził się we wsi Kalinko koło Rzgowa 22 stycznia 1909 roku w typowej polskiej rodzinie. Ma jeszcze trzech braci i siostrę. W drugiej połowie 1936 roku zostaje kapłanem. Jest wikariuszem w Dmosinie, Milejowie i Chorzęcinie k. Wolborza, a w czasie wojny m.in. w Głownie. W 1943 troku dzieli los wielu kapłanów - wywieziony zostaje do obozu koncentracyjnego Gross Rosen, następnie trafia do Oświęcimia i Mauthausen. Udaje mu się przetrwać gehennę i po wojnie wraca w rodzinne strony. Wojna zabiera jeszcze jego brata Władysława, którego mordują hitlerowcy. W listopadzie 1947 roku kapłan zostaje skierowany do Kolumny, gdzie ma zorganizować nową parafię, a jednocześnie podleczyć się po latach hitlerowskich obozów.

 

8 lutego 1949 roku następuje erygowanie parafii w Kolumnie. Świątynia mieści się w dawnym poniemieckim baraku kinowym, dostosowanym do potrzeb wiernych. Ks. Zimoń zostaje pierwszym proboszczem i pracuje tu przez 27 lat. Od początku myśli o nowym kościele, ale czasy są trudne i nie brakuje innych potrzeb. Wspólnie z mieszkańcami, m.in. leśnikami, tworzy nową nekropolię (1954 r.).

 

Gdy jesienią 1976 roku przechodzi w stan spoczynku, z czym zresztą trudno mu się pogodzić, dają o sobie znać obozowe przeżycia. Kilka miesięcy później, 22 czerwca 1977 roku, umiera w jednym z łódzkich szpitali. Zgodnie z wyrażoną wcześniej wolą zostaje pochowany na rzgowskim cmentarzu, gdzie też spoczywają jego rodzice.

 

Ksiądz Zimoń przetrwał w pamięci wielu mieszkańców Kolumny jako życzliwy i pracowity kapłan, który zbudował fundamenty parafii. Także w rodzinie - a potwierdzają to słowa Józefa i Michała Zimoniów - kultywowana jest o nim pamięć. Ksiądz Zimoń nie był jedynym przybyszem, który zapuścił w Kolumnie korzenie. Sporo na temat powojennej Kolumny pisze we wspomnieniach znany literat Rafał Orlewski, w tamtych latach nauczyciel i działacz harcerski, udzielający się także na polu kultury.

 

 

Źródło: Panorama Łaska - Stanisław Barcz

 

Skomentuj [ 4 ]
16:53, 29.11.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Okradziona Kolumna @ 19:26, 29.11.2014r. IP: *.*.115.40

Jeszcze jak by pan Barcz poszedł za ciosem i przyznał się do kradzieży zdjęć i materiałów ze strony ''Kolumna na starych zdjęciach'' to by było uczciwie. W tym numerze przeprosił pana Malinowskiego za zabór zdjęcia, a przy okazji znowu skłamał twierdząc iż nie wiedział czyje to zdjęcie, na stronie skąd je ukradł było podane kto jest autorem i właścicielem :P

robert @ 19:42, 29.11.2014r. IP: *.*.251.153

Zamierzenia Szweycera były jak najbardziej realne (stały się faktem), nierealnymi w kontynuacji uczyniła je niestety odmienna powojenna rzeczywistość... . " Pozbywamy się" też raczej czegoś niechcianego . Gdyby nie "ambitne plany" Szweycera ,Kolumny po prostu by nie było.

Okradzona Kolumna @ 08:55, 30.11.2014r. IP: *.*.138.33

robert @ 19:42 To tylko potwierdza jak pan Barcz traktuje rzetelność dziennikarską, kopiuj - wklej, bez sprawdzania informacji

robert @ 11:39, 30.11.2014r. IP: *.*.251.153

Redagowanie Panoramy to w ogóle szerszy temat, ale dzisiaj ze względu na ciszę wyborczą , lepiej go nie poruszać.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook





Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET