Czwartek, 24 kwietnia 2025 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Pogotowie Reporterskie

Tajemnice Kolumny

Początki letniskowej zabudowy w Kolumnie
Początki letniskowej zabudowy w Kolumnie

Wydawać by się mogło, że o Kolumnie - dzisiejszej dzielnicy Łasku a niegdyś oddzielnej miejscowości, napisano już wszystko. Nic podobnego. Wiemy sporo o założeniu Kolumny i letniskowym budownictwie drewnianym, natomiast mroki niepamięci skrywają wciąż ludzi związanych z Kolumną, szczególnie jej pierwszych budowniczych.

Nic prawie nie wiemy o funkcjonowaniu przedwojennej Kolumny, która w krótkim czasie stała się swoistym podłódzkim kurortem.

 


A przecież inicjatywa Szweycerów miała szanse rozwinąć skrzydła i wiele wskazywało na to, że Kolumna stanie się prawdziwym kurortem - ze wspaniałymi sosnowymi lasami i zdrowym powietrzem, przepływającą obok urokliwą Grabią, a nawet źródłami wód mineralnych. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrastały tu drewniane wille letniskowe i już od maja do końca października rozkwitało życie towarzyskie letników. Jak wspominali dawni bywalcy, można było odnieść wrażenie, że na wakacje przenosiła się tu niemal cała elita Łodzi i Pabianic.

Dla potrzeb wypoczywających w Kolumnie były nie tylko drewniane malownicze wille i wybuchająca wieloma barwami wspaniała zieleń, ale i deptaki prowadzące do urokliwych zakątków. Wielką popularnością cieszyła się rzeka, z czasem furorę robiła także kolej dowożąca nie tylko letników, ale i łodzian wpadających do Kolumny na majówkę.

Życie, jak mawiają, nie znosi pustki, więc szybko musiały się też pojawić liczne placówki handlowe i usługowe, Na lato w willach otwierane były gabinety lekarskie, można było liczyć na sprawne ręce fryzjera, a ludzie spragnieni bliskiego kontaktu ze Stwórcą, mieli do dyspozycji skromne kaplice. A ponieważ dominującą część właścicieli willi i letników stanowili Żydzi, oni też nadawali ówczesnej Kolumnie specyficznego klimatu .

Przedwojenna Kolumna budziła olbrzymie zainteresowanie przede wszystkim z powodu nowatorskiego podejścia do jej zabudowy. Miasta - ogrody nie były jeszcze spopularyzowane tak jak dziś, ale do świadomości społecznej przebijały się już nowinki urbanistyczne. Kolumna była czymś nowym na Ziemi Łódzkiej, ale trzeba natychmiast dodać, że nie rodzynkiem. Ideą miasta-ogrodu na wzór zaproponowany przez angielskiego architekta Ebenezera Howarda zafascynowany był także Tuszyn.

Zatrzymam się na moment przy Tuszynie, bo o nim wiemy bardzo mało. Tuszyn z okolicznymi lasami już w XIX w. cieszył się olbrzymią popularnością łodzian, co zawdzięczał wspaniałym lasom, z doskonałym powietrzem i grzybami. Spragnieni świeżego powietrza i spokoju letnicy masowo zjeżdżali do Tuszyna i na początku XX wieku naliczono ich w okresie lata prawie 6 tysięcy. Miejscowy samorząd uznał to za szansę dla miejscowości i 1 października 1927 roku z inicjatywy znakomitego burmistrza Józefa Domowicza, wspieranego przez starostę łódzkiego Aleksandra Rżewskiego, rada miejska podjęła uchwałę o rozparcelowaniu 250 ha lasów w obrębie wsi Poddębina. Całość miała być przeznaczona na założenie nowej dzielnicy o rekreacyjnym charakterze nazwanej Tuszyn - Las. W przeciwieństwie do Kolumny niewiele brakowało, by inicjatywa ta nie wypaliła, bo sprzeciwił się jej wojewódzki inspektor ochrony lasów, ale ostatecznie musiał ulec argumentom tuszyńskich rajców.

Projekt nowego osiedla opracował inż. Andrzej Kartasiński. Na osiedle przeznaczył on 116 ha lasu, 14 ha pochłonęły ulice i place publiczne. I w tym przypadku wprowadzono ograniczenia zakupu parcel - jeden nabywca mógł nabyć nie więcej niż trzy działki, a na każdej można było wyciąć nie więcej niż 1/3 drzew. Magistrat zobowiązał się m.in. doprowadzić wodociągi i kanalizację, zbudować szalety publiczne, osuszyć tereny podmokłe. Podobnie jak w Kolumnie nie wolno było tu lokalizować fabryk i składów.

Szybko tuszyńskie parcele (po 120 m kw.) stały się olbrzymią atrakcją. Miasto pobierało 1-6 zł za metr kwadratowy (w Kolumnie oferowano po 0,50 zł). Tylko w latach 1928-1930 sprzedano 150 działek z planowanych 615, szybko zaczęły się na nich pojawiać wille w tzw. stylu otwocko-ciechocińskim. I podobnie jak w przypadku Kolumny, ponad 60 proc. działek nabyli obywatele pochodzenia żydowskiego, ok. 9 proc. - niemieckiego. I tu wydzielono tzw. Palestynkę, czyli enklawę dla ludności ortodoksyjne - go wyznania mojżeszowego. Dodam jeszcze tylko, że oficjalnie otwarcie Tuszyna Lasu odbyło się 6 maja 1928 roku, a w akcie erekcyjnym napisano m.in. o „powstaniu pierwszego miasta ogrodu w województwie łódzkim” i przypomniano zasługi zarówno wspomnianego burmistrza Domowicza jak i starosty Rżewskiego. Choć kilka lat później podjęto starania o nadanie Tuszynowi-Las statusu miejscowości kuracyjnej, Ministerstwo Zdrowia sprzeciwiło się takiej decyzji, uzasadniając to „brakiem wyjątkowych warunków klimatycznych”.

Zarówno Kolumna jak i Tuszyn-Las nigdy nie rozwinęły się w sposób zakreślony przez ich twórców. Na przeszkodzie stanęła głównie II wojna światowa, która zahamowała rozwój tych osiedli, zmieniła całkowicie charakter zabudowy i stosunki właścicielskie. Po wojnie nie było ani warunków, ani klimatu do kontynuowania idei miasta ogrodu.

ciąg dalszy w następnym numerze


Źródło: Panorama Łaska - Stanisław Barcz

Skomentuj [ 15 ]
16:54, 07.09.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

ojojo @ 18:30, 07.09.2014r. IP: *.*.46.77

Kogoś ta Historia mocno poniosła.... w kolumnie Szweycer nie chciał budować kurortu tylko domy dla swoich sługusów !!!!!! ogrodników, obsługi itp.... jakieś brednie tutaj piszecie !

ja @ 00:27, 08.09.2014r. IP: *.*.34.162

Ten dom jest dom przy Kolonijnej 4

Gofer @ 07:34, 08.09.2014r. IP: *.*.85.45

ojojo @ 18:30 Zmień dilera, ten który Cię obsługuje oszukuje Cię, Może wtedy przestaniesz wypisywać głupoty. I Kolumna nie kolumna, te brednie już kiedyś pisałeś i reakcja na nie nic Cię nie nauczyła, szkoda mi Cię :P
ja @ 00:27 Zgadza się, a swoją drogą Pan Barcz ( autor artykułu) mógłby się zniżyć z piedestału i opisać skąd rąbnął te zdjęcia, podejrzewam że zamieszczając je bez podania źródła złamał co najmniej jeden poważny przepis.
I co to za tajemnice Kolumny wiążą się z Tuszyn Lasem, że 3/4 artykułu o nim prawi :P

Gofer @ 11:39, 08.09.2014r. IP: *.*.252.170

Dodam jeszcze że w artykule jest przekłamanie " I podobnie jak w przypadku Kolumny, ponad 60 proc. działek nabyli obywatele pochodzenia żydowskiego'' pierwotnie działki w Kolumnie nie były sprzedawane obywatelom narodowości Żydowskiej, pierwszeństwo mieli obywatele narodowości Polskiej, Żydzi dopiero w latach wielkiego kryzysu nabyli drogą kupna już zagospodarowane działki.

ojojo @ 12:23, 08.09.2014r. IP: *.*.46.77

Gofer już tak nie cwaniakuj, bo mądrala z ciebie żaden... chciałbyś na nowo stworzyć historię z .d.u.p.y.

A za tego dilera to cię jeszcze rozliczę ;-)

k @ 12:41, 08.09.2014r. IP: *.*.119.158

po co się tu pienić, jak i tak teraz kolumna prezentuje obraz nędzy i rozpaczy...

Gofer @ 12:58, 08.09.2014r. IP: *.*.252.170

ojojo @ 12:23Tak Cię ten diler ugryzł? Czyżbym w sedno trafił przez przypadek. Żałosny jesteś :( jak Ci brak argumentów to robisz się agresywny, historia nie jest z d..y tylko na podstawie faktów i dokumentów.
Poczytaj i się dokształć, może Ci pójdzie trochę pary w gwizdek, zamiast w dekiel. https://www.facebook.com/media /set/?set=a.353540828090502.10 73741842.353239504787301&type= 3

Gofer @ 13:14, 08.09.2014r. IP: *.*.252.170

Zapomniałem że tu obcina linki, by nic nie można było wstawić, jak chcesz się dokształcić to wejdź na FB, Kolumna na starych zdjęciach - zdjęcia - albumy - Mapki, plany, artykuły, broszury

szerszeń @ 13:46, 08.09.2014r. IP: *.*.62.42

Mam kilku znajomych w Kolumnie. Fajnie się do nich jeździ na grille, ogniska itp. Z tym obrazem nędzy i rozpaczy to jak pisze k@ to bym się zastanowił, albo przejechał się do Kolumny. Jest gdzie pochodzić na spacery, pojeździć na rowerku. A różne patologie dotykają wszystkie miasteczka i większe miasta.

Pit @ 15:33, 08.09.2014r. IP: *.*.166.158

@k jak już piszesz coś o nędzy i rozpaczy to napisz konkretnie o co Ci chodziło, bo tak to wychodzisz na trolla który sobie coś napisał żeby sobie coś napisać żeby sobie to ktoś przeczytał
I tu się z @szerszeń zgodzę - w ogólnym ujęciu to nie jest tak źle w Kolumnie (żeby tylko troszkę ludzie więcej mieli $ na opał to już by było super).

sekal @ 15:50, 08.09.2014r. IP: *.*.142.5

....mieszkałem w tych stronach przez wiele lat i faktycznie Kolumna zawsze mi się kojarzyła z patologią i drobnymi mataczami prywaciarzami
ale trzeba przyznać że jest tu ładnie - taki smieszny skansen

szerszeń @ 15:55, 08.09.2014r. IP: *.*.62.42

Jeszcze jak by było gdzieś można wieczorkiem wyjść do jakiegoś lokalu to byłoby super. Jamboł czynny tylko do 21, Zajazd Przygoń też świeci pustkami, w pizzerii, to głowa boli od miksu zapachów. Nie ma fajnego lokalu, a szkoda. Szkoda bardzo baru "Pod Bykiem", swego czasu były tam niezłe imprezy:) Jeszcze nawet fajnie było kiedyś w OSP na górze. Ale ogólnie w Kolumnie mi się podoba. Dobre lody mają koło szkoły :)

kram @ 16:36, 08.09.2014r. IP: *.*.231.157

W Polsce jest tak żle,że nawet premier pakuje walizki i zwiewa do pracy w Brukseli.

adam @ 18:16, 08.09.2014r. IP: *.*.29.79

Pan Stanisław Barcz, to sam naczelny \"Panoramy łaskiej\" Ryszard Poradowski. Czerwony Rycho, były naczelny \"Głosu Robotniczego\" organu PZPR. Nie pierwszy raz przywłaszczył sobie owoce cudzej pracy. Kopiuje wszystko i wszystkich nie podając skąd ma materiały. Nie znajdziesz u niego przypisów, autorów czy źródeł. To zwykła i pospolita kradzież. W Łasku wolno. No i to jest kolo naszego burmistrza Gabriela Szkudlarka, to on powołał tego człowieka na naczelnego tej gadzinówki. Trzeba mieć to na uwadze, bo Pan Gabriel pewny jest kolejnej reelekcji. Przy takim protektorze Pan Poradowski vel Barcz jest bezkarny. A swoja drogą jak cudownie dogadują się wolujący antyklerykał Poradowski z leżącym krzyżem w kościele Szkudlarkiem :)

Gofer @ 19:41, 08.09.2014r. IP: *.*.252.170

adam @ 18:16 no to teraz już wszystko jasne, ale może ktoś w końcu mu przytnie skrzydeł :D

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET