Czwartek, 21 listopada 2024 r., imieniny Janusza, Marii, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Widawskie Spotkania z Tradycją i Historią (zdjęcia)

(fot. Gmina Widawa)

Oj wyjątkowo było w minioną sobotę przy Gminnym Ośrodku Kultury w Widawie, bowiem trzeci już rok z rzędu GOK zorganizował spóźnione nieco Widawskie Spotkanie z Tradycją i HIistorią, czyli obchody Nocy Świętojańskiej zwanej także Nocą Kupały.

Jej czar, kwitnący kwiat paproci i niesamowite zjawiska towarzyszą tej magicznej nocy od zamierzchłych czasów.

 

 

Zobacz zdjęcia: Widawskie Spotkania z Tradycją i Historią (2014) (fot. Gmina Widawa)

 

Po raz pierwszy do udziału w imprezie zaproszenie przyjęli członkowie Sieradzkiego Bractwa Rycerskiego, których obecność sprawiła, że klimat imprezy stał się jeszcze bardziej magiczny. Przygotowali oni specjalnie na tę okoliczność pokaz historyczny, prezentujący ludową obrzędowość i życie codzienne w średniowiecznej Polsce. Ramy programowe pokazu skupiały się wokół dwóch podstawowych założeń: zwyczajów sobótkowych w społeczeństwie pogańskim i schrystianizowanym oraz kulturze ludowej i życiu codziennym w średniowieczu. Prezentowana interaktywna wystawa uzbrojenia, naczyń ceramicznych oraz przedmiotów codziennego użytku przybliżyła nieco poziom życia w tamtych czasach. Ustawiona była kuźnia, gdzie obserwując pracę kowala widzowie na własne oczy mogli przekonać się, jak powstają poszczególne wyroby żelazne. Można było zajrzeć m.in. do średniowiecznej apteki, a tam prowadzone były warsztaty z wytwarzania konfitur oraz destylacji przy użyciu średniowiecznych metod i aparatury. Dla młodszych uczestniczek imprezy prowadzono warsztaty plecenia wianków oraz różnego rodzaju warkoczy, w wariantach znanych z całego średniowiecza. Warsztaty te urozmaicone były starosłowiańskimi baśniami, opowiadanymi przez prowadzącą. Sieradzcy rycerze, nie tylko opowiedzieli o swoim ubiorze i orężu, ale także instruując w jego obsłudze pozwalali przymierzyć, przedstawiając przy tym ustrój feudalny z własnej perspektywy.

 

Na zakończenie widawskiej Sobótki odbyło się starcie, jakiego dotąd nie znała historia, bowiem zaprezentowano pojedynek wojowników z różnych okresów średniowiecza, a widzowie, zwłaszcza ci najmłodsi oglądali to wyjątkowe widowisko z zapartym tchem.

 

Jak zawsze była słowiańska osada ze stanowiskiem łuczniczym, przygotowana przez miejscową drużynę harcerską CARPE DIEM, której członkowie w strojach stylizowanych na słowiańskie, tworzyli wyjątkowy klimat.

 

Na barwnej i nastrojowo udekorowanej scenie wystąpiły dzieci z zespołu „Wesołe Nutki”, solistki Maryla Ciszewska, Patrycja Krysiak, Roksana Bąk oraz znana już na widawskich deskach i niezmiernie lubiana amatorska grupa wokalna „PracującyRazem”. Dużymi owacjami nagrodzono także solowy występ Pani Krystyny Gawrońskiej.

 

Gdy tylko zaczął zapadać zmrok, Pan – Jerzy Sylwester Woźniak - Wójt Gminy Widawa w towarzystwie pięknych dziewcząt – rusałek uroczyście rozpoczął rytuał Nocy Świętojańskiej, rozpalając sobótkę. Gdy płomienie dobrze już objęły cały, przygotowany stos drewna, rozpoczęło się magiczne widowisko obrzędowe, w którym wystąpiła młodzież z gimnazjum w Widawie działająca przy GOK oraz amatorska grupa teatralna „Tacy Sami”.

 

Wesoły śpiew i taniec dziewcząt uczestniczących w zabawie przeplatały się z opowieścią o miłości młodej dziewczyny i chłopca – elementami zwyczajów sobótkowych. Całe to teatralne widowisko plenerowe oparte było o mity i legendy oraz sobótkowe zwyczaje Słowian, choć nie zabrakło też i aktualnych akcentów. Były stwory wodne, wilki no i oczywiście dziewice. Zgodnie z tradycją tej najkrótszej nocy w roku zapłonęły dziesiątki pochodni przygotowanych przez harcerzy, a dziewczęta wrzuciły do wody uplecione z ziół i kwiatów wianki. W lustrze Niecieczy przepięknie odbijały się refleksy magicznego ognia i światła, a miejscowa OSP stworzyła wyjątkowy efekt spadającej z pobliskiego mostu wody, tworzącej wodną kurtynę.

 

Nie obyło się także bez nieodzownego elementu, jakim od wieków było poszukiwanie kwiatu paproci, bo jak mawiano ten, kto niezwykły kwiat znajdzie, na krocie szczęścia przez cały rok liczyć może. Czy tegorocznemu znalazcy przyniesie on szczęście, dowiemy się już za rok.

 

Widowisko zakończyło się wspólnym puszczaniem lampionów szczęścia, po którym odbył się urzekający pokaz FIRE SHOW. Po nim miała miejsce wspólna zabawa aktorów i publiczności, która świetnie bawiła się podczas przedstawienia. Nastrojowa scenografia, piękne stroje, różnorodne efekty i oświetlenie, bliskość rzeki, wyłaniające się z mgły tajemnicze, postacie i towarzysząca nam opowieść sprawiły, że przedstawienie na długo zapadnie w pamięć każdemu przybyłemu na teren GOK-u widzowi.

 

 

Źródło: Gmina Widawa

 

Skomentuj [ 0 ]
17:16, 10.07.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET