Piątek, 18 października 2024 r., imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła

Pogotowie Reporterskie

Jubileusz 65-lecia GBP w Sędziejowicach (zdjęcia)

(fot. GBP w Sędziejowicach)

 

Gminna Biblioteka w Sędziejowicach skończyła właśnie 65 lat i świętowała swój jubileusz 24 czerwca od godz. 12.00.

„Zaświadczam, że  Ob. Krawczykowa Janina, zamieszkała w Sędziejowicach, pow. Łaski, jako zarządzająca biblioteką, która jest własnością Gminnej Rady Narodowej w Sędziejowicach,  wykonała obowiązek rejestracji bibliotek,  przewidziany  rozporządzeniem Ministra Oświaty, wydanym w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej i Ministrem Ziem Odzyskanych i złożyła kartę rejestracyjną dnia 18 maja 1949r. Biblioteka jest zapisana w rejestrze bibliotek po numerem 97” -zaświadczenie o takiej treści zostało wydane w dniu 27 maja 1949r. przez Inspektorat Szkolny w Pabianicach. Z tego zapisu wynika, że Gminna Biblioteka w Sędziejowicach skończyła właśnie 65 lat i świętowała swój jubileusz 24 czerwca od godz. 12.00.

 

Zobacz zdjęcia: Jubileusz 65-lecia GBP w Sędziejowicach (fot. GBP w Sędziejowicach)


Uroczystość jubileuszu odbyła się w sali GOK w Sędziejowicach. Przybyło na nią wiele znamienitych gości, mi.in.: dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi – p. Barbara Czajka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Łasku - p. Bożenia Trocka-Dąbrowa, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Świnicach Warckich – p. Monika Galankiewicz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Św. Małgorzaty – p. Wanda Czekalska, z-ca Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej  Buczku – p. Regina Guzik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Widawie – p. Aneta Krawczyk, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego  PKP w Łasku – p. Krzysztof Szymański, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łaskiej – p. Sławomir Tralewski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej – p. Bolesław Grobelny, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łasku oraz Lokalnej Grupy Działania „Dolina rzeki Grabi”, ks. Mariusz Kiełbasa z Buczku, wójt gminy Jerzy Kotarski i jego zastępca Mirosław Potasiak, skarbnik gminy p. Grzegorz Dębkowski, cała rada gminy Sędziejowice, przedstawiciel jednostek OSP w Sędziejowicach – p. Stanisław Tokarek oraz kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej „Druh”- p. Anna Gronowska, dzieci i nauczyciele z Zespołu Szkół w Marzeninie, dyrektor ZSO nr w Sędziejowicach – p. Barbara Gawor  z młodzieżą z programu „Równać szanse”, dyrektor Ludowego Baku Spółdzielczego w Zd., Woli Oddział w Sędziejowicach – p. Zbigniew Nejman, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych: p. Agnieszka Papuga, p. Aleksandra Andrysiak, p. Grzegorz Brożyński, p. Krzysztof Zawadzki oraz Przyjaciele Biblioteki.


Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przybyłych gości, ich przemówieniami, gratulacjami, podziękowaniami. Wszyscy bardzo serdecznie gratulowali dyrektorowi oraz zespołowi biblioteki wszelkich osiągnięć, życząc dalszych sukcesów. Odczytywano listy gratulacyjne, wręczano kwiaty i prezenty, związane z literatura i kulturą. Następnie szefowa książnicy gminnej zabrała zgromadzonych w podróż do przeszłości i przedstawiła historię swojej jednostki. Niejedna łza kręciła się w oku podczas wspomnień o ludziach i czasach, które już przeminęły. Następnie wystąpiły najmłodsi z Marzenina, zrzeszeni w zespole „Dzieci z Doliny rzeki Grabi”, pod czujnym okiem p. Jolanty Siwek. Najmłodsi jego uczestnicy to trzylatki, które na swój sposób próbowały uczcić święto biblioteki! Dyrektorzy bibliotek: Pani Barbara Czajka, Bożena Trocka-Dąbrowa, Monika Galankiewicz, Sylwia Stasiak-Muzyka czytały im literackie zgadywanki, gdyż biblioteka uczestniczy w akcji „Czytamy Wszędzie”. Akcję czytania wspierał ksiądz Mariusz. Po literackiej części uroczystości przyszła pora na występy mażoretek przy Strażackiej Orkiestrze Dętej „Druh” z Sędziejowic. Dały przepiękny pokaz tańca, pod czujnym okiem kapelmistrza pani Anny Gronowskiej. Mażoretki ustąpiły miejsca grupie młodzieży z programu „Równać Szanse”. Przedstawiła ona skecz o Halinie Brodzie w podróży z Widawy do Sędziejowic, autorstwa p. Doroty Burzyńskiej. Śmiechom nie było końca, ponieważ główna bohaterka wciąż wspominała ludzi z  gminy Sędziejowice, którzy w jakimś stopniu wpłynęli na jej życie. Każda nowa wzmianka o konkretnych postaciach z naszego najbliższego otoczenia budziła salwy szczerego śmiechu. Po młodzieży przyszła kolej na prezentacje multimedialne o działaniach biblioteki, które przygotował Przyjaciel Biblioteki i mistrz fotografii, pan Zbigniew Goździk.

 

Bibliotekarze pomyśleli nie tylko o uczcie kulturalnej, lecz także o podniebieniach swoich gości. Po wzruszeniach związanych z historią biblioteki na salę wjechał ogromny, błękitny tort, przybrany wstęgą w narodowych barwach. Wójt gminy oraz pani dyrektor biblioteki wojewódzkiej zostali poproszeni o jego pokrojenie, a naczelnik policji o nadzór nad tymi czynnościami, które wyznaczeni wykonali przepisowo. Dyrektor biblioteki w Sędziejowicach, pani Beta Magdziak zdmuchnęła świece, symbolizujące 65 minionych lat, a bibliotekarze sprawnie podzielili tort między gości.


Posileni słodkością goście mogli w pełni uczestniczyć w spotkaniu autorskim z poetą Bolesławem Grobelnym, poświęconemu książkom, bibliotece i Sędziejowicom, o których napisał wiele wierszy. Towarzyszący mu artysta wykonywał utwory muzyczne na specyficznym instrumencie – pile. Dźwięki, które wydobywał smyczek, były tak przejmujące, że zgromadzeni mieli łzy w oczach. Po spotkaniu, ci, którzy wytrwali, zostali zaproszeni na poczęstunek, a jeszcze później na spotkanie w bibliotece, gdzie wspominano to, co bezpowrotnie odeszło w przeszłość, a także podkreślano, ile dobrego przyniósł Program Rozwoju Bibliotek. 


Ten jubileusz trwale zapisał się w pamięci przybyłych gości z dwóch względów. Było to pierwsze wydarzenie, podczas którego świętowano powstanie biblioteki, bowiem właśnie w 2014 roku pani dyrektor odnalazła w archiwum dokumenty, które zawierają informacje o jej założeniu. Po drugie – uroczystość została zorganizowana z wielkim rozmachem, a  brało w niej udział  wielu gości, a także wszyscy partnerzy w działaniach, przyjaciele biblioteki, czytelnicy, dzieci, młodzież, strażacy, policja, rada gminy, zaprzyjaźnione biblioteki, orkiestra dęta, leśnicy, gminne jednostki organizacyjne, bank, lokalna grupa działania, prasa. Dało się odczuć, że biblioteka jest instytucją, bez której życie lokalnej społeczności nie byłoby tak barwne, ponieważ to ona upowszechnia literaturę, krzewi kulturę i patriotyzm, w swoich działaniach  łączy pokolenia.
                                                                                                                  

 

Źródło: GBP w Sędziejowicach - Beata Magdziak

Skomentuj [ 0 ]
20:08, 26.06.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama





Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET